JKU SAUL SM-kisojen paras seura

JKU:n mastersurheilijat kilpailivat Helsingissä 17.-19.8. legendaarisella Eläintarhan kentällä SAUL SM-mitaleista. Mukana oli yli 1000 urheilijaa, joista JKUlaisia oli lähes 70 huippuyksilöä. JKU näkyi ja kuului tuttuun tyyliin koko viikonlopun ajan kannustaen toisiaan railakkaasti. JKU-henki on mastersurheilussakin vahvasti läsnä ja urheilijat nauttivat urheilun ohella sosiaalisesta yhdessäolosta. On mahtavaa kuulua tähän porukkaan!

Kovimmiksi ikäluokiksi nousivat N35 ja N45 sarjan naiset, mutta hienoa on nähdä myös miesurheilijoiden määrän lisääntyminen ja sitä kautta tuleva menestys. JKU voitti epävirallisen laskennan mukaan järjestävän seuran HKV:n n. 60 pisteellä ollen ylivoimaisesti kisojen paras seura. 

SAUL:n SM-kisat jatkuvat jo ensi viikonloppuna Jyväskylässä heitto-5-ottelukisoilla. Kisat alkavat Harjulla ja Viitaniemessä lauantaina klo 10.00. Tervetuloa kannustamaan seuran urheilijoita omiin hyviin suorituksiin!