Laitila – Day 3

JKU:n Laitilan valloitus jatkui hyvin kisojen kolmantenakin päivänä. Laitilan Kievari tarjosi parastaan jo hieman viilennein huonein, joten urheilijat olivat aamun sarastaessa hyvin levänneitä ja itseluottamusta uhkuvia, valmentajista puhumattakaan.

Päivä käynnistyi 200 m:n alkuerillä, joista Jesse Väyrynen onnistui kampeamaan itsensä finaaliin. Päivän ensimmäinen mitali pujotettiin JKU:laisen kaulaan 22-vuotiaiden kiekonheitosta, kun Mika ”Kruger” Ruhtinas linkosi kiekon lähelle ennätystään pronssimitalin arvoisesti. Jesse Väyrysen seuraksi kisojen tuplamitalisteiksi nousivat Otto Kaario ja Juho Nieminen. Otto saalisti menestystä tällä kertaa 5000 m:n matkalla parantamalla selvästi ennätystään, taipuen kuitenkin niukasti hopealle ankarassa loppukiritaistelussa. Juho Niemisen mitalijahtia 19-vuotiaiden kolmiloikassa häiritsi hieman kipeytynyt nilkka, mutta niin vain Juho saa asettaa palkintokaappinsa eilisen pituushypyn lisäksi kolmiloikan pronssimitalin. Pistesijoille nousi myös Kaapo Kangas, joka juoksi 400 m:n aidoissa kuudenneksi.

Tunnelma pysyi seuran leirissä korkealla aivan kisojen loppuun saakka, kun JKU:n katsomonosa yltyi valtavaan mylvintään kannustaessaan N19-sarjan kolmiloikkaajia. Kannustuksen ansiosta, tai siitä huolimatta, Roosa Mähönen ja Oona Nieminen paransivat suorituksiaan kierros kierrokselta. Oona nousi viimeisellä hypyllään kilpailun neljänneksi ja Roosan viimeisellä hypyllä ponnistama ennätys palkittiin pronssisella mitalilla.

JKU:n kisat menivät kokonaisuudessa erinomaisesti. Seuran urheilijat saavuttivat yhteensä 13 mitalia ja 83 Kalevan Maljan pistettä, joiden ansiosta JKU oli selvästi kisojen paras seura. Kalevan Maljan kokonaiskilpailussa JKU:n nousi viikonlopun jälkeen selvään johtoasemaan, 22 pistettä edellä toisena olevaa Turun Urheiluliittoa.

JKU onnittelee menestyjiä, ja toivottaa hyvää jatkoa kaikille urheilijoilleen loppukesän koitoksiin.