Jyväskylän Kenttäurheilijat palkitsee Gaalassa

JKU:n perinteinen kauden päätöstilaisuus ja urheilijoiden palkitseminen JKU Gaala järjestetään huomenna perjantaina. 75-vuotiaan yleisurheilun erikoisseuran vuosi on ollut historian kaikkien aikojen paras.

Kalevan Maljassa JKU sijoittui tänä vuonna neljänneksi, seuraluokittelupisteissä viidenneksi ja Kalevan Kisojen mitalitaulukossa kolmanneksi. Seuran urheilijat esiintyivät arvokilpailuissa mm. Emma Koistinen 17-vuotiaiden MM-kilpailuissa Donetskissa sekä Ilari Manninen 16-vuotiaiden EYOF-kilpailuissa Utrechtissa. Kirkkaimpana tähtenä loisti Suomen nopein nainen Hanna-Maari Latvala, joka saalisti historiallisen hopeamitalin 200 m:llä Universiadeista sekä nappasi välieräpaikan Moskovan MM-kilpailuista samalla matkalla. Kalevan Kisojen tuplamestari Latvala palkitaan Gaalassa JKU: parhaana urheilijana.

Menestysvuoteen mahtuu myös tunnelmaltaan kaikkien aikojen SM-hallikisoiksi nousseet kotikisat Jyväskylässä, jossa JKU oli paras seura ja palkittiin Kultaisella Juoksijalla. Urheiluveteraaneissa JKU:n urheilijat nostivat seuran parhaaksi urheiluveteraaniseuraksi. Juniorit eivät jääneet huonommiksi, sillä arvostetussa Vattenfall-seuracupissa JKU:n nuoret saavuttivat ylivoimaisen voiton Imatralla käydyssä finaalissa.

”Jyväskylän Kenttäurheilijat ovat koko ikäskaala – juniorit, nuoret, aikuisurheilijat ja urheiluveteraanit – huomioiden Suomen paras yleisurheiluseura”, tiivistää JKU:n puheenjohtaja Antti Mero tyytyväisenä.

Uusia valmentajalegendoja

JKU nimesi vuonna 2008 omia Urheilijalegendojaan ja Valmentajalegendojaan. Uusia urheilijalegendan kriteeristön täyttäviä urheilijoita olisi nimettävissä myös 75-vuotisjuhlavuonna, mutta koska näiden urheilijoiden urat edelleen jatkuvat, siirtyy nimeäminen tuonnemmaksi.

Valmentajalegendoiksi seura on nimennyt aiemmin Mauri Jormakan, Kari Ihalaisen ja Risto Koskisen. Huomisessa JKU Gaalassa seura nimeää kaksi uutta Valmentajalegendaa tähän kunniakkaaseen joukkoon.

JKU:ssa on imua

JKU:n noste suomalaisessa yleisurheilukentässä on pantu merkille laajasti. Uusia urheilijoita hakeutuu seuraan mm. sitä kautta, että nämä tulevat opiskelemaan Jyväskylään. JKU pitää tiedotustilaisuuden uusista mestariluokan urheilijoista huomenna perjantaina 8.11. monitoimitalolla, JKU:n toimitiloissa kello 10 alkaen. Paikalla on uusia urheilijoita, seuran parhaaksi valittu Hanna-Maari Latvala sekä valmennus- ja seurajohtoa.

JKU Gaala pidetään JAMK:n Dynamon auditoriossa 8.11 klo 18 alkaen, jota ennen tarjolla on kakkukahvit.