Taistelu Kalevan Maljan voitosta jatkuu huippujännittävänä

Kalevan Maljasta käydään tasaisinta kamppailua vuosikymmeniin. Viikonloppuna kilpaillut alle 22-vuotiaiden ja alle 19-vuotiaiden SM-kisat nostivat odotetusti Turun Urheiluliiton ja Tampereen Pyrinnön mukaan kärkikamppailuun. Turun Urheiluliitto onnistui niukasti ohittamaan johtoasemassa olleen Jyväskylän Kenttäurheilijat: nyt pisteet ovat TuUl:n hyväksi 264-263. Tampereen Pyrintö oli viikonlopun nuorten SM-kisojen ylivoimaisesti paras pisteseura keräämällä kaikkiaan 136 Kalevan Malja pistettä. Pyrintö nousi Kalevan Maljassa nyt kolmanneksi 242 pisteellä.

JKU:n Elmo Lakasta tuli alle 22-vuotiaissa tuplamestari hänen voitettuaan sunnuntaina 110 metrin aidat lauantain 100 metrin mestaruuden lisäksi. 19-vuotiaiden jyväskyläläismenestyjä oli Emma Koistinen, joka aitoi SM-hopealle sekä 100 metrin että 400 metrin aidoissa. Kolmas SM-mitalisti JKU:n leirissä oli Emmi Mäkinen, joka lauantaina kiisi 100 metrin pronssille.

Elmo Lakka kaksoismestariksi 22-vuotiaiden SM:ssä

JKU:n Elmo Lakasta tuli viikonlopun kaksoismestari. Seinäjoella käydyissä alle 22-vuotiaiden SM-kilpailuissa Lakka juoksi paraatimatkallaan 110 metrin aidoissa 14,29 1,3 metrin vastatuuleen ja kukisti toiseksi tulleen Turun Urheiluliiton Eetu Viitalan neljällä sadasosalla. Lauantaina Lakka juoksi jo 100 metrin mestariksi ajalla 10,64. Aika jää miehen ennätyksestä vain sadasosan.

Naisten sadalla metrillä Emmi Mäkinen juoksi pronssia ajalla 11,97. Mäkinen kellotti saman ajan myös alkuerissä. Sunnuntaina Kalevan kisojen tuore pituushypyn Suomen mestari joutui kuitenkin jättämään päälajinsa väliin takareisien kireyden vuoksi. Lakan ja Mäkisen mitalien lisäksi JKU:n urheilijat venyivät seitsemään pistesijaan, joiden ansiosta JKU:n pistepotti Seinäjoelta oli 48 pistettä.

Seinäjoen kilpailujen paras pisteseura oli Tampereen Pyrintö 82 pisteellä. Turun Urheiluliitto keräsi 72, Lahden Ahkera 65,5, ja Espoon Tapiot 56 pistettä.  JKU:n pistepotti oli viidenneksi suurin.

Emma Koistinen aitoi kaksi hopeamitalia

Huittisissa kilpailuissa alle 19-vuotiaiden SM-kilpailuissa JKU:n Emma Koistinen oli seuran ainoa mitalisti. 100 metrin aidoissa Koistinen aitoi 14,32 ja joutui taipumaan Tampereen Pyrinnön Reetta Hurskeelle, joka juoksi mestariksi ajalla 13,84. Sunnuntain toisella aitamatkalla Koistinen juoksi kauden ensimmäisen kerran 400 metrin aidat. Viikonlopun aikaisemmat viisi starttia ja takasuoran kova vastatuuli huomioiden Koistisen aika 61,80 oli erinomainen. Pitkän aikamatkan mestariksi juoksi Keski-Uusimaan YU:ta edustava Eveliina Määttänen, joka kiersi aidatun ratakierroksen tasan minuuttiin. Lauantain sadalla metrillä Emma Koistinen sijoittui viidenneksi.

Koistisen juoksujen lisäksi JKU:n pistepottia kerrytti neljä muuta pistesijaa, jonka myötä seuran pistesaldo oli 18 pistettä.  Myös Huittisten kilpailujen paras pisteseura oli Tampereen Pyrintö 54 pisteellä, toisena Espoon Tapiot 30 pistettä ja kolmantena Lahden Ahkera 29 pistettä.  JKU:n pistesaldo 19-vuotiaiden kisoissa oli kymmenenneksi suurin.

Kalevan Malja huipputasainen

Taistelu Kalevan Maljan herruudesta jatkuu huippujännittävänä TuUl:n pitäessä johtopaikkaa. Seuraavaksi pisteitä on tarjolla kahden viikon päästä 17- ja 16-vuotiaiden SM-kilpailuista Kotkasta. Tämän jälkeen kilpaillaan vielä eri ikäryhmien SM-moniottelut ja viimeiset pisteet jaetaan SM-maratonilta.

–          Tämä viikonloppu oli meille torjuntavoitto. Turun ja Tampereen rynnistys oli odotetun kovaa, mutta hienoa, että myös JKU:n urheilijat pystyivät venymään omissa lajeissaan ja pystyimme säilyttämään johtoaseman. 16/17-vuotiaissa JKU ja Pyrintö tulevat olemaan ennakkoon vahvimmat seurat. Tämä ikäluokka on JKU:lla vahva ja odotan, että voisimme ratkaista Maljan eduksemme jo Kotkassa, kertoo JKU:n valmennuspäällikkö Jarkko Finni.

Seuraluokittelun päivitetty tilanne on se, että JKU johtaa 1011,75 pisteellä.  Turun Urheiluliitto vahvisti asemiaan toisena 934,5 pisteellä ja kolmanneksi nousi Tampereen Pyrintö 885,5 pisteellä.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden SM-mitalistit ja pistesijat 22- ja 19-vuotiaiden SM-kisoista:

Elmo Lakka                         110 m aidat  kultaa            9 pst (22 v)

Elmo Lakka                         100 m            kultaa            9 pst (22 v)

Emma Koistinen                 100 m aidat  hopeaa          5 pst (19 v)

Emma Koistinen                 400 m aidat  hopeaa          5 pst (19 v)

Emmi Mäkinen                   100 m            pronssia        6 pst (22 v)

Rasmus Maukonen             keihäs            4.                   5 pst (22 v)

Taneli Monni                       400 m aidat  4.                   5 pst (22 v)

Jussi Huuskonen                  800 m            5.                   4 pst (22 v)

Jooel Savolainen                 400 m aidat  5.                   4 pst (22 v)

Sini Toivola                         100 m aidat  5.                   2 pst (19 v)

Emma Koistinen                 100 m            5.                   2 pst (19 v)

Anni Halko                          400 m aidat  5.                   2 pst (19 v)

Samu Nerg                          3000 m este  7.                   2 pst (22 v)

Konsta Vilkman                   5000 m          7.                   2 pst (22 v)

Katri Niemistö                    5000 m          7.                   2 pst (22 v)

Sini Toivola                         pituus            6.                   1 pst (19 v)

Mika Ruhtinas                    kiekko            6.                   1 pst (19 v)

Kalevan maljan tilanne: http://www.tilastopaja.fi/db/fi/seuraluokittelu.php?kausi=2014&ID=2

Seuraluokittelun tilanne: http://www.tilastopaja.fi/db/fi/seuraluokittelu.php?ID=1&kausi=2014