JKU johtaa SM-hallien kokonaiskilpailua

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden ensimmäinen kilpailupäivä Kuortaneen SM-halleissa sujui mallikkaasti, kun seura otti kiinnityksen kisojen parhaan seuran palkintoon; Kultaiseen juoksijaan. Samalla JKU nousi Kalevan malja -kilpailun piikkipaikalle. Mitalisaldo ensimmäisen päivän jälkeen on yksi kultainen ja yksi hopeinen mitali.

Konsta Alatupa juoksi miesten 400 metrin kuumassa erässä lyhyen radan ennätyksensä 47.55 ja otti mestaruuden. Sunnuntaina Konsta jatkaa urakkaansa 200 metrillä ja kisat päättävässä 4×200 metrin viestissä. JKU:n toisen mitalin, hopeisen sellaisen, nappasi Heini Ikonen 1500 metrillä taktiikkajuoksun kirikilpailun päätteeksi. Samassa juoksussa Siiri Rainio oli viides ja Alisa Virtanen seitsemäs.

Muista pistesijoista vastasivat 16-vuotias Lauri Sinkkonen (korkeuden neljäs), Fiinu Puustinen (seipään kuudes) sekä Gia Reinholm (pituuden kahdeksas).

Valmennuspäällikkö Otto Kilpi on lauantain jälkeen tyytyväinen: ”JKU-joukkueen yleisilme on positiivinen ja yhteishenki korkealla. Taistelu mestaruuksista ja Kultaisesta juoksijasta jatkuu sunnuntaina.”

Seuraa kisatapahtumia JKU:n Instagram-tilillä @jyvku