Parayleisurheilun SM-kilpailut

7.-8.8.2021 Jyväskylä Harjun stadion

TULOKSET >>

INFO

Jyväskylän Kenttäurheilijat, Suomen Paralympiakomitea ja Suomen Urheiluliitto järjestävät yleisurheilun SM-kilpailut näkö-, liikunta-, ja kehitysvammaisille urheilijoille sekä elinsiirtourheilijoille 7.-8.8.2021 Jyväskylässä Harjun Stadionilla (Ihantolantie 3, 40720 Jyväskylä).

Ilmoittautuminen 25.7. mennessä sähköisellä ilmoittautumislomakkeella osoitteessa https://link.webropol.com/s/ParayleisurheilunSM2021 tai tilaamalla paperisen ilmoittautumislomakkeen Paralympiakomiteasta (lauri.jaakkola@paralympia.fi, puh. 045 136 8695) ja lähettämällä sen osoitteeseen Jyväskylän Kenttäurheilijat ry, Monitoimitalo, Kuntoportti 3, 40700 Jyväskylä. Huom! Jälki-ilmoittautuminen on tehtävä 2.8. mennessä.

Kilpailuluokat- ja sarjat: liikunta-, näkö-, ja kehitysvammaiset urheilijat M/ (N, M/N19, M/N50 ja elinsiirtourheilijoiden ikäluokat M/N19, M/N20-39, M/N40-49, M/N50-59, M/N60

Osallistumisoikeus: luokitellut liikunta- ja näkövammaiset urheilijat (luokitus kansallisten/kansainvälisten luokitusten mukaan), kehitysvammaiset urheilijat (oma luokkansa down-urheilijoille sekä muille kehitysvammaisille urheilijoille), kuulovammaiset urheilijat (kuulonalenema 55db tai enemmän) sekä elinsiirron saaneet tai dialyysissä olevat urheilijat. Avoimeen luokkaan voivat osallistua luokittelemattomat liikuntavammaiset (pysty- ja tuoliluokka) ja näkövammaiset urheilijat. Luokkia voidaan yhdistää, mikäli osallistujia on vähemmän kuin kolme. Urheilijalta ei vaadita yleisurheilulisenssiä, mutta urheilijan on edustettava joko SUL:n, Paralympiakomitean tai SKUL:n jäsenseuraa tai -yhdistystä. Ensimmäistä kertaa kisoihin osallistuvan urheilijan kohdalla vaatimuksesta jäsenseuraan kuulumisesta voidaan tapauskohtaisesti joustaa.

Luokittelu: SM-kilpailujen yhteydessä järjestetään luokittelutilaisuus liikuntarajoitteisille urheilijoille lauantaina 7. elokuuta Harjun stadionilla. Ilmoittautumiset ja MDF (Medical Diagnostic Form) 23.7. mennessä Mikko Peltoselle, mikko.peltonen@sul.fi, puh. 0400 635 315.

Lajit:

– Lauantaina 100 m, 400 m, 1500 m, korkeus, kuula, keilanheitto ja pallonheitto (elinsiirtourheilijat)

 – Sunnuntaina 200 m, 800 m, 5000 m, 3000 m kävely (naiset), 5000 m kävely (miehet), pituus, keihäs ja kiekko

Ilmoittautumismaksu: 18 euroa / laji. Jälki-ilmoittautumismaksu 36 euroa / laji. Maksut on suoritettava 25.7.2021 mennessä Jyväskylän Kenttäurheilijat ry:n tilille: FI47 5089 0540 0703 59. Maksua ei palauteta.

Ruokailu: Kilpailupäivinä Harjun stadionilla on tarjolla ruokailu hintaan 10€. Ilmoita ennakkoon halukkuudestasi ruokailla ilmoittautumislomakkeella.

Lisätiedot: Jyväskylän Kenttäurheilijat Katri Ruuskanen, katri.ruuskanen(at)jku.fi tai Suomen Paralympiakomitea, valmennuspäällikkö Tuomas Törrönen, puh. 050 408 6152 tai tuomas.torronen(at)paralympia.fi.

Pysäköinti:

Harjun stadionin takapihan pysäköintipaikat on varattu pyörätuolin kanssa liikkuville. Paikkoja on rajoitetusti. Pysäköinti on mahdollista myös Sepänaukion pysäköintipaikalla ja Pitkäkadun varrella (rajoitettu määrä paikkoja). Läheisellä Kortesuonkadulla on vuoropysäköinti. Katso paikat kartasta: https://kartta.jkl.fi/IMS/?mid=0vj91

Kilpailukanslia:

Kanslia sijaitsee Harjun stadionilla katsomoiden välissä. Kanslia aukeaa molempina päivinä klo 9:00.

Osallistumisen varmistukset:

Käytössä on sähköinen osallistumisen varmistus.
Varmistukset on tehtävä viimeistään 90 minuuttia ennen lajin alkua.

OHJEET:
1. Mene osoitteeseen https://www.tuloslista.com/varmistus/
2. Odota, että lista latautuu ja valitse Parayleisurheilun SM-kilpailut 2021. Huom listan latautumisessa voi kestää hetken aikaa.
3. Valitse seura jonka varmistuksia haluat käsitellä
4. Syötä seurakoodi: para
5. Tee varmistus, paina muutosten esikatselu ja lopuksi tallenna tiedot

Mikäli varmistus tuloslistan kautta ei onnistu, laita varmistus sähköpostitse toimisto@jku.fi

Onnistuneesta varmistuksesta tulee sähköpostikuittaus (huom. voi mennä roskapostiin). 

Varmistaneet urheilijat näkee myös Tuloslistasta: https://live.tuloslista.com/9898
 
Osallistumisen peruutukset voi ilmoittaa osoitteeseen toimisto@jku.fi
 

AIKATAULU >>

 

Ilmoittaudu toimitsijaksi

 

OSALLISTUJAT

Lauantai 7.8

100m: Naiset pystyjuoksut:

Alina Nyholm, Turun seudun Kenttäurheilijat               N19               E

Vilma Berg, HKV ,                                                           N19               T38

Pinja Ekström, Lahden Ahkera                                       N20-39          E

Johanna Kankaanpää, PirMu ry                                     N40               E

Hanna Kasurinen, HKV                                                   N                   T38

Iida Lounela, HKV                                                           N19               T12

Anni Metsola, Syke ry                                                    N40               E

Sari Haatainen, Ski Jyväskylä                                         N50               T20

Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat      N                   T20

Roosa Kukkumäki, Kankaanpäänseudun Leisku            N                   T21

Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas                                 N19               T21

100m: Miehet pystyjuoksut

 Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  T37

Mika Kirjavainen, Espoon Tapiot                                   M40              E

Touko Korkeamäki, Turunseudun Kenttäurheilijat       M19              avoin

Eetu Kuisma, Turunseudun Kenttäurheilijat                 M                  T37

Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa                               M                  T20

Samuel Jalo, Lauttakylän Luja                                        M19              T21

Veeti Mustalahti, Seinäjoenseudun Urheilijat              M                  T21

Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat                              M                  T21

Juho Oksman, Karhulan Katajaiset                                M                  T21

Tuomo Ringman, Seinäjoenseudun Urheilijat               M                  T20

Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö                                               M                  T21

Kai Koljonen                                                                    M                T20

Antti Alitalo                                                                     M     avoin

100m ratakelaus               

Toni Piispanen, Espoon Tapiot                                      M                  T51

Esa Koski, JKU                                                                M                  avoin

Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto                            M                  T53               

Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo                                      M                  T54

Esa-Pekka Mattila, Espoon Tapiot                                 M                  T54

Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö                                    M                  T54

Niko Ristiranta, Kuusankosken Kisa                               M                  T54

Sini Paukkeri, Pudasjärven urheilijat                             N                   T54

Amanda Kotaja, Vampulan urheilijat                            N                   T54

400m Naiset pystyjuoksut:

 Vilma Berg, HKV ,                                                           N19               T38

Pinja Ekström, Lahden Ahkera                                       N20-39          E

Sari Haatainen, Ski Jyväskylä                                         N50               T20

Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat      N                   T20

Noora Koponen, Seinäjoenseudun Urheilijat                N                   T20

Iida Lounela, HKV                                                           N19               T12

400m Miehet pystyjuoksut:

Antti Hovi, Turunseudun Kenttäurheilijat                     M                  T38

Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa                               M                  T20

Kai Koljonen, Haukiputaan Veikot                                 M                  T20

Ville Mäntynen, Tampereen Pyrintö                             M                  T20

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                         M                  T20

400m ratakelaus

Sini Paukkeri, Pudasjärven urheilijat                             N                   T54

Amanda Kotaja, Vampulan urheilijat                            N                   T54

Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto                            M                  T53

Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo                                      M                  T54

Esa-Pekka Mattila, Espoon Tapiot                                 M                  T54

Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö                                    M                  T54

Niko Ristiranta, Kuusankosken Kisa                               M                  T54

1500 m juoksut

Sari Haatainen, Ski Jyväskylä                                         N50               T20

Jarmo Sarhola, Kiskon Kiskojat                                      M50              T20

Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  T37

Joni Pajala, Saloisten Salama                                         M                  T20

Ville Pere, Nokian Urheilijat                                          M                  T20

Korkeus

Kai Koljonen, Haukiputaan Veikot                                 M                  T20

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                          M                  T20

Tuomo Ringman, Seinäjoenseudun Urheilijat               M                  T20

Paavo Koskenkorva, Downtown 65 Endurance            M40              E

Kimmo Mustonen, Turunseudun Kenttäurheilijat        M50              E

Pentti Takala, Helsingin Invalidiyhdistys                       M50              T44

Pallonheitto (elinsiirtourheilijat= E-luokka), miesten pesäpallo 155-165g

Susanna Bergström, P-Savon munuais- ja maksayhdistys N40          E

Arto Aho, Syke ry                                                                M60          E

Keilanheitto (keila 397 g)

Esa Koski, JKU                                                                M                  Avoin tuoli

Tuolikuula

Heidi Manninen, JKU                                                     N                   avoin (3kg)

Riikka Saastamoinen, JKU                                              N                   F34 (3 kg)

Jasmine Repo, JKU                                                         N                   F55 (3 kg)

Toni Järvinen, Turunseudun Kenttäurheilijat                M                  F34 (4 kg)

Janne Silvo, Turun Urheiluliitto                                     M                  F33 (3 kg)

Tuomas Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat                M                  F34 (4 kg)

Eemeli Ruusunen, Turun Urheiluliitto                           M                  F56 (4 kg)

Pasi Heikkilä, Turun Urheiluliitto                                   M                  F57 (4 kg)

Kuula, pystyluokat, naiset:

Sari Haatainen, Ski Jyväskylä                                         N50               F20 ( 3kg)

Johanna Kankaanpää, PirMu ry                                     N40               E ( 4 kg)

Hanna Kasurinen, HKV                                                   N                   F38 ( 3kg)

Roosa Kukkumäki, Kankaanpäänseudun Leisku            N                   F21 (3 kg)

Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas                                 N19               F21 ( 3 kg)

Alina Nyholm, Turunseudun Kenttäurheilijat                N19               E  (4 kg)

Kuula pystyluokat, miehet

Petri Huttunen, Korson Kaiku                                        M50              F13 (5 kg)

Kari Laaksomaa, Tampereenseudun Näkövammaiset  M50              F11 ( 5kg)

Petteri Peitso, Seinäjoenseudun Urheilijat                   M                  F11 (7,26 kg)

Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa                               M                  F20 (7,26 kg)

Kai Koljonen, Haukiputaan Veikot                                 M                  F20 (7,26kg)

Jani Tissari, Hankasalmen Hanka                                   M                  F20 (7,26kg)

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                         M                  F20 (7,26 kg)

Eros Hänninen, JKU                                                        M19              F20 (6 kg)

Veeti Mustalahti, Seinäjoenseudun Urheilijat              M                  F21 ( 4kg)

Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat                              M                  F21 ( 4kg)

Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö                                               M                  F21 ( 4kg)

Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  F37 ( 5 kg)

Pentti Takala, Helsingin Invalidiyhdistys                       M50              F44 ( 6 kg)

Andre Sambeg, HKV                                                       M50              avoin ( 5 kg)

Mika Kirjavainen, Espoon Tapiot                                   M40              E ( 5 kg)

Mikael Kock, Maxmö Sportclub                                     M40              E ( 5 kg)

Jari Lauren, Syke ry                                                        M60              E ( 3 kg)

Arto Aho, Syke ry                                                           M60              E ( 3 kg)

Sören Lavast, Maxmo Idrottsförening                         M50              E (4 kg)

Teijo Hietanen, SYKE                                                     M50               E (4 kg)

 

Sunnuntai 8.8

 200m Naiset pystyluokat:

Alina Nyholm, Turunseudun Kenttäurheilijat                N19               E

Pinja Ekström, Lahden Ahkera                                       N20-39          E

Johanna Kankaanpää, PirMu ry                                     N40               E

Hanna Kasurinen, HKV                                                   N                   T38

Iida Lounela, HKV                                                           N19               T12

Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat      N                   T20

Noora Koponen, Seinäjoenseudun Urheilijat                N                   T20

200m Miehet pystyluokat:

Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat              M                  T12

Mika Kirjavainen, Espoon Tapiot                                   M40              E

Antti Hovi, Turunseudun Kenttäurheilijat                     M                  T38

Eetu Kuisma, Turunseudun kenttäurheilijat                  M                  T37

Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa                               M                  T20

Samuel Jalo, Lauttakylän Luja                                        M19              T21

Juho Oksman, Karhulan Katajaiset                                M                  T21

Tuomo Ringman, Seinäjoenseudun Urheilijat               M                  T20

Kai Koljonen, Haukiputaan Veikot                                 M                  T20

Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö                                               M                  T21

200m ratakelaus

Sini Paukkeri, Pudasjärven urheilijat                             N                   T54

Amanda Kotaja, Vampulan urheilijat                            N                   T54

Toni Piispanen, Espoon Tapiot                                      M                  T51

Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto                            M                  T53

Leo-Pekka Tähti, Porin Pyrintö                                      M                  T54

Esa-Pekka Mattila, Espoon Tapiot                                 M                  T54

Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö                                    M                  T54

Niko Ristiranta, Kuusankosken Kisa                               M                  T54

800m juoksut

 Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  T37

Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat              M                  T12

Joni Pajala, Saloisten Salama                                         M                  T20

Ville Pere, Nokian Urheilijat                                          M                  T20

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                         M                  T20

Noora Koponen, Seinäjoenseudun Urheilijat                N                   T20

800m ratakelaus

Sini Paukkeri, Pudasjärven Urheilijat                             N                   T54

Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö                                    M                  T54

5000m juoksut

Jarmo Sarhola, Kiskon Kiskojat                                      M50              T20

Janne Matero, Turunseudun Kenttäurheilijat               M                  avoin

Inkki Inola, Ski Team KUUSA                                          M                  T13

Kai Koljonen                                                                              M             T20

3000m kävely Naiset

Sari Haatainen, Ski Jyväskylä                                         N50               T20

5000m kävely Miehet

Reino Luokkanen, Espoon Tapiot                                  M60              E

Esko Sohlo, Espoon Tapiot                                            M60              E

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                         M                  T20

Andre Samberg                                                              M50              avoin

Pituus Naiset

Vilma Berg, HKV                                                             N19               T38

Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat      N                   T20

Johanna Kankaanpää, PirMu ry                                     N40               E

Roosa Kukkumäki, Kankaanpäänseudun Leisku            N                   T21

Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas                                 N19               T21

Iida Lounela, HKV                                                           N19               T12

Pituus Miehet

Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa                               M                  T20

Ville Mäntynen, Tampereen Pyrintö                             M                  T20

Tuomo Ringman, Seinäjoenseudun urheilijat               M                  T20

Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat                              M                  T21

Juho Oksman, Karhulan Katajaiset                                M                  T21

Samuel Jalo, Lauttakylän Luja                                        M19              T21

Veeti Mustalahti, Seinäjoenseudun Urheilijat              M                  T21

Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  T37

Tuolikeihäs

Heidi Manninen, JKU                                                     N                   avoin (600g)

Jasmine Repo, JKU                                                         N                   F55 (600g)

Marjaana Heikkinen, Siilinjärven Ponnistus                  N                   F34 (600g)

Janne Silvo, Turun Urheiluliitto                                     M                  F33 (600g)

Toni Järvinen, Turunseudun Kenttäurheilijat                M                  F34 (600g)

Tuomas Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat                M                  F34 (600g)

Eemeli Ruusunen, Turun Urheiluliitto                           M                  F56 (600g)

Pasi Heikkilä, Turun Urheiluliitto                                   M                  F57 (600g)

Esa Koski, JKU                                                                M                  avoin (600g)

Keihäs Naiset pystyurheilijat

Susanna Bergström, P-Savon munuais- ja maksayhdistysN40           E (600 g)

Sari Haatainen, Ski Jyväskylä                                         N50               F20 ( 600 g)

Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat      N                   F20 ( 600 g)

Roosa Kukkumäki, Kankaanpäänseudun Leisku            N                   F21 ( 400 g)

Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas                                 N19               F21 ( 400 g)

Saija Vornanen, Iisalmen Visa                                       N50               F11 ( 600 g)

Hanna Kasurinen, HKV                                                   N                   F38 ( 600 g)

Keihäs Miehet pystyurheilijat

Arto Aho,  Syke ry                                                          M60              E ( 600 g)

Paavo Koskenkorva, Downtown 65 Endurance            M40              E ( 800 g)

Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  F37 ( 600 g)

Eetu Kuisma, Turunseudun Kenttäurheilijat                 M                  F37 (600 g)

Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat              M                  F12 ( 800 g)

Timo Lumiainen, Porin Pyrintö                                      M50              F42  ( 600 g)

Pentti Takala, Helsingin Invalidiyhdistys                       M50              F44 ( 600 g)

Andre Samberg, HKV                                                     M50              avoin ( 600 g)

Kai Koljonen, Haukiputaan Veikot                                 M                  F20 ( 800 g)

Jani Tissari, Hankasalmen Hanka                                   M                  F20 ( 800 g)

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                         M                  F20 ( 800 g)

Veeti Mustalahti, Seinäjoenseudun Urheilijat              M                  F21 ( 600 g)

Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö                                               M                  F21 ( 600g)

Tuolikiekko 

Pasi Heikkilä, Turun Urheiluliitto                                   M                  F57 ( 1 kg)

Eemeli Ruusunen, Turun Urheiluliitto                           M                  F56 (1 kg)

Toni Järvinen, Turunseudun Kenttäurheilijat                M                  F34  ( 1 kg)

Tuomas Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat                M                  F34 ( 1kg)

Janne Silvo, Turun Urheiluliitto                                     M                  F33 ( 1 kg)

Kiekko pystyurheilijat

Saija Vornanen, Iisalmen Visa                                       N50               F11 ( 1kg)

Arto Aho, Syke ry                                                           M60              E ( 1kg)

Paavo Koskenkorva, Downtown 65 Endurance            M40              E ( 2 kg)

Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat              M                  F12 ( 2 kg)

Petteri Peitso, Seinäjoenseudun Urheilijat                   M                  F11 ( 2kg)

Petri Huttunen, Korson Kaiku                                        M50              F13 ( 1kg)

Kari Laaksomaa, Tampereenseudun Näkövammaiset  M50              F11 ( 1kg)

Timo Mustikkamaa, Tampereen Pyrintö                       M                  F37 ( 1kg)

Juha Julmala, Kuortaneen Kunto                                   M                  F37 ( 1kg)

Timo Lumiainen, Porin Pyrintö                                      M50              F42 ( 1kg)

Pentti Takala, Helsingin Invalidiyhdistys                       M50              F44 ( 1kg)

Andre Samberg, HKV                                                     M50              avoin ( 1kg)

Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima                         M                  F20 ( 2 kg)

Jani Tissari, Hankasalmen Hanka                                   M                  F20 ( 2kg)

Kai Koljonen, Haukiputaan Veikot                                 M                  F20  ( 2 kg)

Jani Töyrylä, Iintin Pyrintö                                             M                  F21 ( 1kg)

Veeti Mustalahti, Seinäjoenseudun Urheilijat              M                  F21 ( 1kg)

Sören Lavast, Maxmo Idrottsförening                          M50               E (1 kg)                         

Johanna Kankaanpää                                                   N40            E (1 kg)

 

LIVEKUVAA TAPAHTUMASTA

 

 

 

 

MAJOITUS

Hotelli Verso

  • Huonehinnat Versoon 6.-8.8.2021:

    • yhden hengen standard-huone 136€/yö
    • kahden hengen standard-huone 149€/yö
    • yhden hengen superior-huone 150€/yö
    • kahden hengen superior-huone 163€/yö

    Huonehinnat sis. Verson suomalaisen aamiaisen ja asiakassaunojen käytön.
    Superior-huoneissa hintaan sisältyy myös kahvin- ja teenkeittovälineet, minibaari ja huonekohtainen ja säädettävä ilmastointi sekä kylpytakit ja tossut.

    Varausohjeet:

    Huonevaraukset onnistuvat kiintiötunnuksen PARA/SAUL (huom! isoin kirjaimin kirjoitettuna) mainitsemalla joko soittamalla numeroon 014-333 999 tai sähköpostitse vastaanotosta, osoitteesta info@hotelliverso.fi. Voit varata huoneesi myös kätevästi nettisivuiltamme, laittamalla kiintiötunnuksen PARA/SAUL (huom! isoin kirjaimin kirjoitettuna) kampanjakoodikenttään: https://cloud.hotellinx.com/hlxNetReservationsVerso/Home/Availability.

    Kiintiö purkautuu myymättömistä huoneista kuukautta ennen, eli 6.7.2021 mennessä.
    Yksittäiset huonevaraukset on mahdollista perua veloituksetta saapumispäivänä klo 18 mennessä.

 

Hotelli Alba

  • h1 economy 71,00e /vrk
  • h1 superior 87,00e /vrk
  • h2 standard 87,00e /vrk
  • Saunallinen JrSviitti 1-3 henkilöä 143,00e /vrk

Hinnat sisältävät runsaan aamiaisen noutopöydästä sekä mahdollisuuden saunomiseen ja uintiin hotellin laiturilta.
Lisäksi asiakkaidemme käytössä on ilmainen paikoitus ja wifi.

 

suorat varaukset hotelliin kampanjakoodilla PARA/SAUL

nettivaraus : www.hotellialba.fi

email: info@hotellialba.fi

puh: 014636311   

Pääyhteistyökumppanit

Lähitapiola Keski-Suomi
Kariteam
Valmet
Verso